Ви є тут

Залізне питання

Навіщо взагалі нам залізо?
Залізо входить до складу білка гемоглобіну, який переносить кисень по всьому організму. При нестачі заліза зменшується і рівень гемоглобіну в крові. А якщо організму не вистачає гемоглобіну, тканини м'язи не отримують достатньо кисню і не можуть нормально працювати.
 
За даними ВООЗ, близько 30% населення в усьому світі страждають від низького рівня гемоглобіну в крові. Мінімум в половині випадків це викликано саме не заліза в організмі. Такий стан називають залізодефіцитно анемією.
 
Крім цього, залізо бере участь в різних обмінних процесах, тому його дефіцит може внести розлад в роботу організму.
 
Куди дівається залізо з організму?
Брак заліза може з'явитися в наступних ситуаціях:

 • Ви їсте недостатньо продуктів з його змістом. Таке буває, якщо ви сидите на суворій дієті або просто неправильно харчуєтеся.
 • Організм не засвоює залізо через хронічні хвороби кишківника: наприклад, при целіакії, виразковому коліті, хворобі Крона.
 • Ви втратили багато крові: із-за занадто рясних місячних, травми, участі у Дні донора, хвороби шлунково-кишкового тракту (приховані кровотечі можуть виникати при виразковій хворобі, поліпах товстої кишки).
 • Під час вагітності: обсяг крові в організмі жінки зростає, а частина споживаного заліза витрачається на потреби плода.

Як дізнатися, чи вистачає заліза?
 
Якщо здали кров з пальця і з'ясувалося, що у вас низький гемоглобін, ще не факт, що рівень заліза теж низький. Анемія буває при різних станах, наприклад, при хронічній хворобі нирок.
 
Буває і навпаки: гемоглобін в нормі, а рівень заліза низький. Так відбувається, коли його нестача ще не встигла привести до анемії.
 
Щоб дізнатися напевно, чи є у ас дефіцит заліза, лікар може порадити вам здати розгорнутий аналіз крові або кров з вени на наступні показники:

 • вміст заліза в сироватці крові;
 • концентрація феритину (білка, що відповідає за накопичення заліза);
 • концентрація трансферину/оцінка залізозв'язуючої здатності сироватки (показує, наскільки ефективно кров переносить залізо в еритроцити або до органів).

Можна здати всі ці аналізи за своєю ініціативоюОднак без лікаря непросто інтерпретувати їх результати. Тому краще спочатку все-таки проконсультуватися з ним.
 
Чи потрібно лікуватися, якщо нормально почуваєтесь?
Деякі люди навіть не здогадуються про те, що живуть з анемією, і списують свій стан на втому і стрес. Можливо, и помічали у себе такі симптоми, але не надали їм значення:
втома, слабкість,запаморочення,головний біль,бліда шкіра,прискорене серцебиття,
ламкі нігті волосся.Якщо все це не про ас, але рівень заліза все-таки низький, його дефіцит потрібно заповнювати. Брак заліза з часом може призвести до анемії, а анемія - до проблем зі здоров'ям:

 • Щоб заповнити недолік кисню, серце буде занадто швидко битися, тому що йому доведеться перекачувати більше крові. З-за цього може розвинутися серцева недостатність.
 • У вагітних жінок з анемією підвищується ризик ускладнень до і після пологів. Наприклад, можуть початися передчасні пологи.
 • У дітей важкий дефіцит заліза може призвести до затримки росту і розвитку.
 • З-за нестачі заліза імунна система слабшає і гірше бореться з інфекціями. 

І що робити?
Щоб підвищити рівень заліза, лікар може призначити залізовмісні препарати і спеціальну дієту.
Ось які продукти потрібно включити свій раціон (навіть якщо залізо у вас в нормі):
М'ясо: яловичина, свинина, печінка
Птах: курка, індичка, качка
Риба і морепродукти
Броколі, шпинат, квасоля, горох, збагачені залізом крупи
Сухофрукти: курага, чорнослив і родзинки
Але людям з анемією швидше за все, буде недостатньо правильної дієти — тому потрібні препарати заліза у вигляді таблеток або ін'єкцій. А щоб ліки краще засвоювалося, потрібно пити вітамін С або запивати залізовмісні таблетки апельсиновим соком. Також можна їсти фрукти з вмістом вітаміну С — грейпфрути, апельсини, полуницю, ківі.
 
Щоб переконатися, що лікування допомагає, через кілька місяців на розсуд лікаря потрібно буде здати повторний аналіз крові. Якщо рівень заліза залишиться низьким, лікар призначить додаткові обстеження, щоб зрозуміти, куди воно «витікає» з організму:

 • ФГДС і колоноскопію, щоб дізнатися, чи немає внутрішньої кровотечі в шлунку, стравоході або в нижніх відділах кишківника.
 • Жінкам можуть призначити УЗД органів малого таза, щоб з'ясувати причину рясних місячних.

Стежте за своїм здоров’ям, і воно зробить Ваше життя щасливим! Будьте здорові!