Ви є тут

Солона норма: скільки можна їсти та чим небезпечна відмова від солі.

Ми звикли, що сіль – з'єднання натрію і хлору – незмінний атрибут нашого життя. Були часи, коли вона використовувалася за грошову одиницю, а десь сіль навіть була об'єктом культу, ще Гомер називав її священною субстанцією.

Сіль викликає цікавість не тільки своєю історією. Хлорид натрію - неодмінний компонент крові, лімфи, жовчі та інших біологічних середовищ. Він бере участь в регуляції водно-сольового обміну, осмотичного тиску в клітинах організму. Також без нього неможлива секреція шлункового соку для перетравлення їжі. Так чому все частіше звучать слова, що споживання солі згубно для нашого здоров'я?

Вплив солі на організм.

Натрій - один з елементів вживаної нами солі, повинен щодня надходити з їжею, оскільки він не виробляється в організмі самостійно. Тим часом натрій потрібен для формування кісток і скорочення м'язів, необхідний для нормальної роботи нервової системи, оскільки без нього неможлива повноцінна передача нервових імпульсів. Недолік солі може призвести до дисфункції нервової та м'язової систем. Хлориди також беруть участь в роботі імунної системи, при їх нестачі також страждає функція детоксикації.

Надлишок натрію сприяє затримці в організмі рідини, виникають набряки, до того ж посилюється спазм судин, що небезпечно для тих, хто страждає захворюваннями серця і судин. При нестачі солі в раціоні організм почне використовувати свої внутрішні резерви, запозичивши необхідні компоненти з органів і тканин, тому людина, яка невиправдано дотримується безсольової дієти, спочатку відчуває слабкість у м'язах, далі швидко стомлюється, та її самопочуття стрімко погіршується.

Щоб уникнути подібних негараздів, досить, щоб в раціоні була присутня певна кількість солі. У 2018 році Всесвітня організація охорони здоров'я, з метою профілактики гіпертонії і зниження ризику розвитку захворювань серця та інсульту, прийняла рішення про скорочення споживання кухонної солі до 5 грамів в день, що еквівалентно 2 грамам натрію.

Але слід врахувати, що 5 г. (близько однієї чайної ложки) - загальна кількість солі, прийнята протягом дня. На жаль, перевищити рекомендовану норму дуже просто. До відома: тільки струснувши сільничкою, Ви додаєте в їжу близько 0,5 г. Відмовившись від підсолювання хоча б раз в день, можна скоротити денне споживання солі на 1-1,5 г. Але ж при досолюванні в організм потрапляє лише мала частина солі, велика частина вже міститься продуктах, додана виробниками хлібобулочних або ковбасних виробів, консервів, маринованих продуктів, чипсів, соусів, напівфабрикатів тощо. Ось приблизна кількість солі що вміщають у себе 100 г. звичних продуктів:

 • Сир - 1,5 г.;
 • Напівфабрикати (котлети, пельмені, сосиски та ін.) - 1 г.;
 • Консервовані овочі, оливки - 1-2 г.;
 • Соус - 1 г.;
 • Рибні консерви - до 5 г.

На жаль, сьогодні темп життя часом не залишає часу на приготування якісної домашньої їжі, змушуючи задовольнятися напівфабрикатами та фаст-фудом. У цьому випадку мова йде про продукти з надмірним вмістом солі. Але людина тільки спочатку відчуває дискомфорт від пересолених продуктів, та з часом перестає відчувати надлишок солі в їжі, і збільшення споживання солі вже не здається настільки помітним.

До речі, сьогодні у продажу можна зустріти сіль з низьким вмістом натрію. Але використання такого замінника не рекомендовано людям з деякими захворюваннями, наприклад, з хворобами нирок або цукровим діабетом.

Кому небезпечний надлишок солі в раціоні?

Звичайно, надмірне вживання солі здатне завдати шкоди навіть практично здоровій людині. Однак існує категорія пацієнтів, яким вкрай рекомендовано обмеження солі. Сюди відносяться люди, які мають:

 • захворювання серцево-судинної системи, в тому числі гіпертонію, серцеву недостатність;
 • хвороби нирок;
 • порушення роботи підшлункової залози;
 • виразкову хворобу шлунку, гастрит з підвищеною кислотністю;
 • запальні процеси у кишківнику;
 • ревматизм;
 • запальні процеси очей і носа хронічного характеру, а також глаукому;
 • захворювання шкіри;
 • ожиріння;
 • асцит - скупчення рідини в черевній порожнині.

Однак слід враховувати, що дієта з істотним обмеженням солі повинна узгоджуватися з лікарем і тільки після попереднього обстеження.

Що стосується настільки поширеної нині безсольової дієти з метою схуднення, то в даному випадку ефект досягається за рахунок виведення рідини з організму, що супроводжується безліччю небажаних наслідків. До того ж зайва вага після такої дієти дуже швидко повертається знову.

У прагненні дотримуватися раціонального харчування не варто впадати в крайність: взагалі відмовлятися від солі. Її недолік також призводить до численних порушень: набряків, судом, зниження інтелектуальних здібностей, та інших подібних станів які виникають при отруєннях, що супроводжуються втратою рідини з блювотою і діареєю. Першими симптомами, що свідчать про нестачу солі в організмі, можуть стати:

 • головний біль;
 • слабкість;
 • запаморочення;
 • дратівливість;
 • часте сечовипускання;
 • неможливість сконцентруватися.

Групи ризику.

Спортсмени та люди, що займаються фізичною працею.
Не варто упускати той факт, що людині властиво потіти. Підвищена температура навколишнього середовища і недостатнє споживання води приведуть до того, що натрій разом з потом буде активно виводитися з організму. Аналогічно відбувається і при інтенсивних спортивних тренуваннях або заняттях важкою фізичною працею, коли людина багато потіє. У таких випадках, разом з потом за добу може виділятися до 40 г. солі. Її виключення з раціону лише погіршить ситуацію. Набагато кориснішими для таких людей виявляться солоні продукти, в ідеалі – мінеральна вода з високим вмістом хлориду натрію.

Вагітні жінки.
З обережністю слід підходити до обмеження солі вагітним і жінкам які годують, оскільки в цей період витрачається велика кількість солей. При їх недостатній кількості в раціоні можлива поява проблем і у мами, і у дитини. Тому під час виношування і годування малюка будь-які зміни в харчуванні слід погоджувати з лікарем.

Люди, що живуть в жаркому кліматі.
Обмежувати приймання солі не рекомендується людям, що страждають гіпофункцією щитоподібної залози, гормони якої допомагають ниркам всмоктувати натрій. До того ж у багатьох йододефіцитних районах йодована сіль – один з продуктів, необхідних для нормальної життєдіяльності.

Люди із захворюваннями травлення.
Відмовитися від сольової дієти слід людям із захворюваннями травної системи, наприклад, з колітами, хворобою Крона, целіакією тощо, оскільки через пошкоджену слизову кишківника натрій, що надходить в організм, і так засвоюється погано.

Таким чином, зводити до мінімуму вживання солі варто вкрай обережно, враховуючи безліч нюансів. Як показали багаторічні дослідження, проведені американськими фахівцями, при щоденному прийманні солі менш як 2 г. ризик летального результату від серцево-судинної патології зростає на 40%. Але парадокс полягає в тому, що аналогічний показник спостерігається й у тих, хто зловживає сіллю.

Вирішивши підкоригувати вживання солі, не забувайте, що істотні відхилення від рекомендованої норми в ту чи іншу сторону не приведуть до бажаного результату. Все добре, що в міру!

Стежте за своїм здоров’ям, і воно зробить Ваше життя щасливим! Будьте здорові!