Ви є тут

​Сальмонельоз - небезпечне інфекційне захворювання

Сьогодні різні кишкові інфекції аж ніяк не рідкість. Одним з найнебезпечніших інфекційних захворювань вважається сальмонельоз, збудниками якого є мікроби, що відносяться до роду Salmonella.
Джерело інфекції та механізм зараження
Джерело небезпечної інфекції - це тварини (як носії, так і хворі) або ж люди. Дуже часто хвороботворні бактерії поширюють птиці, причому переважно водоплавні (лебеді, гуси та качки), а також різні дикі тварини (ведмеді, лисиці та вовки).
Шлях зараження сальмонельозом - через їжу. Найчастіше інфікування відбувається через вживання в їжу заражених мікробами продуктів. Сальмонели можуть потрапити в продукти не тільки безпосередньо від тварин, але і під час транспортування, фасування, продажу та процесу приготування.
Мікроби надзвичайно стійкі в зовнішньому середовищі, вони довго зберігаються і продовжують активно розмножуватися в м'ясних або молочних продуктах. Нерідко сальмонелу можна виявити в м'ясних салатах, м'ясному фарші, яйцях, ковбасах, заливних стравах, а також у фруктах, ягодах і овочах. Часом інфекція може передаватися через воду.
Симптоми
Зазвичай від моменту зараження до появи перших ознак інфекції проходить від 12 до 24 годин, але іноді цей період може становити від 6 годин до трьох діб. Часом у людини не з'являється симптомів хвороби, незважаючи на те, що в її сечі і випорожненнях можна виявити сальмонел. У цьому випадку лікарі ставлять діагноз «бактеріоносійство» і призначають лікування.
Зазвичай сальмонельоз протікає в так званій локалізованій формі, тобто у вигляді гастриту або ентериту. У цьому випадку виникають наступні ознаки:
- досить різкий підйом температури;
- біль в животі, при чому больові відчуття локалізуються у його верхній частині;
- нудота;
- сильний озноб;
- блювота;
- через кілька годин у хворого починається пронос;
- іноді у хворих спостерігаються помилкові позиви на випорожнення кишечника.
Через прискорений стілець і ​​щедру блювоту у пацієнта може розвинутися зневоднення, для якого характерні такі ознаки:
 - відчуття спраги;
- порушення свідомості (апатія і пасивність);
- брадикардія;
- здуття живота;
- зниження артеріального тиску;
- висипання на шкірі;
- профузний піт.

Діагностика
Для проведення бактеріологічного дослідження у хворих проводять забір блювотних мас, промивних вод шлунка і випорожнень. Якщо у пацієнта генералізована форма інфекції, то проводять бактеріологічне дослідження жовчі, крові і сечі.
Також виконуються серологічні дослідження за допомогою РНГА з сальмонельозним діагностикумом. У всіх хворих проводять і забір крові, щоб провести її загальний аналіз. Якщо є залишки їжі, через яку імовірно відбулося зараження, то проводиться їх бактеріологічне дослідження.
Лікування
Госпіталізація хворих на сальмонельоз проводиться за клініко-епідеміологічними показниками. Спочатку пацієнтам роблять промивання шлунка. З метою профілактики та лікування зневоднення хворим вводять різні сольові розчини, вітаміни і глюкозу. У важких випадках лікар може призначити антибактеріальні препарати.
У період хвороби хворим призначається дієта. У їжу рекомендується вживати відварну рибу, зварену на парі рисову кашу, сир, парові котлети.