Ви є тут

​Міфи про вживання води або як правильно пити воду для здоров'я

Більшість з нас бездумно п'ють воду з потреби: хтось більше, хтось - менше, одні - переважно в ранкові години, інші - перед сном. Хто ж правий? Сьогодні ми розглянемо найпоширеніші міфи про воду, розкриваючи деякі принципи здорового способу життя.
Міф №1: добова норма споживання води - 2 літри
Загальноприйнятою нормою води, якої достатньо для підтримки нормального обміну речовин, визнаний 1 л води на 30 кг ваги. Безумовно, при масі тіла в 60 кг необхідно випивати 2 л води в день, проте коливання від цього стандарту ваги, відповідно, викликають зміни і в добовій потребі води.
Якщо звернутися до рекомендації Національної академії наук США, прописаних ще в 1945 році, то ми знову отримаємо знамениті 2 л води в день: «1 мл води на кожну спожиту кілокалорію їжі» (при добовій калорійності їжі в 2000-2500 кілокалорій). Американські вчені відзначили, що 2 л в день включають в себе не тільки воду, але і різні напої (за винятком алкоголю, який провокує спрагу), перші страви, фрукти і овочі з високим вмістом води (наприклад, огірки, кавуни) і т. д.
Міф №2: в період дієтичного харчування слід скорочувати споживання води
Більшість дієт для схуднення вимагають відмовитися від солі, яка затримує воду в організмі, тим самим створюючи додаткову візуальну повноту. Однак це зовсім не означає, що слід зменшити кількість води, яка стимулює обмін речовин, виводить шлаки, токсини, продукти розпаду. Разом з тим, слід знати міру, тому що недолік рідини небезпечний зневодненням організму, а надлишок - набряком. Щоб не допустити набряклість, досить дотримуватися добову норму рідини і скоротити вживання солоних і гострих страв. При наявності хвороб нирок важливо перед початком дієти порадитися з нефрологом або урологом.
Міф №3: день потрібно починати зі склянки води
В принципі, в цій рекомендації немає нічого небезпечного для здоров'я - тільки користь. Прокинувшись, дійсно бажано випити склянку води (можна з лимоном), що моментально бадьорить і налаштовує на позитив. Всього лише склянка звичайної води призводить до робочого режиму всі органи і системи, а в першу чергу - готує стравохід до сніданку. Природно, пити воду після сну потрібно за бажанням, за потребою організму, яка спостерігається влітку. У спеку лікарі рекомендують пити воду постійно - протягом дня маленькими ковтками (для підтримання водного балансу в організмі і роботи всіх систем - перш за все, нирок і сечоводів).

Міф №4: не можна пити воду під час їжі
Кваліфіковані дієтологи радять пити воду до прийому їжі, а не під час його. Тому що прийнята під час їжі вода, нехай і незначно, розбавляє шлунковий сік, а точніше - соляну кислоту в його складі. Нагадаємо, шлунковий сік виробляється рефлекторно в момент споживання їжі для того, щоб пом'якшити їжу, поліпшити її перетравлення, стимулювати вироблення спеціальних гормонів і т.д. Шлунковий сік не потребує розведення - його кількості достатньо для забезпечення нормального травлення, тоді як надлишок може уповільнити і ускладнити цей процес, призвівши до бродіння і гниття їжі. Крім того, змочує їжу ще й слина. 
Випита ж до трапези вода наповнить шлунок, очистить його від залишків їжі і сприяє тому, що людина з'їсть меншу порцію. Радянські вчені застерігали від прийому крижаної води під час їжі, яка настільки прискорює травлення, що людина відчуває голод буквально через пару годин після трапези.
 Пити відразу ж після їжі теж не слід. В іншому випадку Ви і без того наповнений шлунок розтягуєте. Пити воду після прийому їжі дозволено не менш ніж через 30 хвилин.
Міф №5: пити воду під час тренувань шкідливо
Така теорія з'явилася з тієї причини, що жирові клітини нашого організму теж складаються з води. Під час інтенсивного тренування з рясним потовиділенням жирові клітини втрачають рідину, тому ми відчуваємо легкість і ефект схуднення разом з почуттям спраги. Якщо людина, яка прагне схуднути, вип'є води, він на час відчує важкість, адже клітини її організму наповнилися рідиною, але це не означає, що він вона прибавить у масі тіла. Відповідно, пити під час фізичних навантажень можна і потрібно: як тільки організм втрачає багато рідини, кров стає в'язкою, різко знижується артеріальний тиск і підвищується загроза тромбоемболії.
 Досвідчені фітнес-тренери рекомендують приблизно кожну годину активного тренування випивати склянку води - по можливості ділити її на порції (тобто пити кожні 15 хвилин по 70 мл).
 Як бачимо, міфів про воду багато, як і таємниць самого простого і доступного напою на Землі. Деякі з них вже розкрито вченими для здоров'я організму, життя якого неможливе без води.