Ви є тут

Малярія. Варто знати

Щороку 25 квітня в світі відзначається день боротьби з малярією.

Малярія  – інфекційна хвороба, збудником якої є найпростіші організми (плазмодії малярії (Plasmodium falciparum)), що передаються від хворої людини через укуси малярійних комарів. Хвороба дуже поширена в країнах з тропічним кліматом, проходить з тяжким перебігом, загальним нездужанням, нападами ознобу, високого підвищення температури, порушеннями з боку нервової та інших систем організму.
Ускладнення: гепатоспленомегалія, анемія, жовтяниця. У разі тяжкого злоякісного перебігу може закінчитися смертю.

Актуальність:

За даними ВООЗ, щорічно реєструється близько 350-500 мільйонів випадків цього захворювання і приблизно 1,3-3 мільйонів смертей людини – як мінімум одна смерть кожні 30 секунд.. 90% всіх випадків зараження реєструється в Африці. Небезпечні (ендемічні) з малярії країни відвідують щороку близько 120 млн. туристів. Багато з них хворіють на малярію під час відвідування цих країн, ще близько 10 тис. - після повернення додому. У зв`язку з цим, а також з постійним збільшенням кількості іноземних осіб, що перебувають на території України щороку реєструються "завізні" випадки малярії, зокрема в м. Києві.
Заходи боротьби проти малярії полягають у своєчасному діагностичному тестуванні, ефективному лікуванні, використанні особами з груп ризику просякнутих інсектицидом сіток, розпилення в приміщеннях інсектицидів для боротьби з комарами - переносниками захворювання. Для нашої країни важливим фактором профілактики є проведення комплексу протималярійних заходів на водоймах, де існує реальна можливість виплоду малярійних комарів, а також проведення особистої хіміопрофілактики для тих, хто виїжджає у ендемічні з малярії країни.

Методи  обстеження: паразитологічний і імунологічний.

Паразитологічний метод - гемоскопія тонкого мазка і товстої краплі крові, в результаті якої діагноз підтверджується при виявленні в крові плазмодіїв. Надійність методу залежить від рівня професійної підготовки лаборанта, якісного виконання методики, концентрації та стадії розвитку паразитів.  

Імунологічні методи базуються на виявленні:
1) антитіл в сироватці крові;
2) розчинних паразитарних антигенів.

Переваги скринінгового імунологічного тесту (якісно) на виявлення малярії (проводиться в лабораторії  «ДІАМЕБ»):

- можливість швидкого діагностування з високим ступенем виявляємості в неендемічних по малярії районах;
- при скринінгу донорів крові;
-при визначенні ефективності лікування;
- для діагностики у випадку лихоманок з негативним результатом паразитологічного дослідження
- ретроспективної діагностики та ін