Ви є тут

​Краснуха: чим вона так небезпечна?

У дитячому віці хворіють всі і досить часто, особливо, якщо це інфекційне захворювання і інфекція викликається вірусом. Краснуха - це одна з дитячих інфекцій, яка має вірусне походження. Як і всі інші «дитячі» хвороби, вона може розвинутися і в дорослому організмі. Особливо висока сприйнятливість до збудника краснухи у дітей в дошкільному і молодшому шкільному віці.
Збудником інфекції є вірус, який містить РНК, який зовсім не стійкий в навколишньому середовищі (не виносить висушування, безпосереднього попадання сонячних променів, впливу антисептичних засобів та інше), але відмінно переносить заморожування. Зараження відбувається при контакті виключно з людиною-носієм цього вірусу (так звана антропонозна інфекція). Джерелом може бути людина, яка хворіє будь-якою формою краснухи: вроджена, набута (з чіткими симптомами захворювання або протікає легко - з відсутністю деяких важливих клінічних симптомів), носійство. Передача вірусу здійснюється повітряним шляхом при безпосередньому контакті з джерелом.
Характерною є наявність тривалого інкубаційного періоду - від 18 до 23 днів, який зрідка подовжується до 24 або коротшає до 16 днів. Клінічні прояви можуть починатися з погіршення загального стану, головного болю, незначного підвищення температури (до тридцяти семи градусів), збільшення потиличних і шийних лімфовузлів. Останній симптом є типовим для краснухи. Однак варто пам'ятати, що дитина не завжди може помітити це, і, як правило, батьки самі звертають увагу на появу  рясних висипань. Висип рожевого кольору, плями середнього розміру, які чергуються з плямами дрібними. Розташований висип по всьому тілу, переважно на суглобах і складках; зазвичай зникає до четвертого дня від початку його появи. З моменту зникнення висипу дитина перестає виділяти збудника і стає неконтагіозна для оточуючих.
Але досить часто зустрічаються стерті форми краснухи, так звані інапарантні. Такі форми протікають без важливого симптому для краснухи - висипу. Але практично завжди вдається промацати збільшені групи лімфатичних вузлів (потиличні). А при ретельному зборі анамнезу може бути і недавній контакт з хворим на краснуху людиною. Форми краснухи, що протікають нетипово, становлять найбільшу небезпеку, так як пацієнт не знає про те, що він заразний, і може бути небезпечний для оточуючих.

Особливо великої шкоди приносить краснуха для вагітної жінки. У разі відсутності імунітету у жінки проти даної інфекції вірус може трансплацентарно передатися від матері до плоду. А зараження внутрішньоутробно набагато важче переноситься дитиною, ніж вже народженим малюком. Отримати імунітет жінка може в разі, якщо вона перехворіла на краснуху або ж в результаті проведеної вакцинації в дитячому віці. У нашій країні вакцина проти краснухи включена в календар профілактичних щеплень, тобто є обов'язковою.
В основному краснуха протікає не важко і добре піддається лікуванню. Летальних випадків від набутої краснухи не описано, за винятком випадків поєднання інфекції з іншими, більш небезпечними хворобами.
Можуть розвинутися деякі ускладнення: підвищена кровоточивість ясен, яка ліквідується після одужання; гематурія - поява певної кількості еритроцитів (крові) в сечі, що, втім, так само тимчасово. З більш важких ускладнень слід відзначити можливість розвитку артритів, але в дитячому віці їх поява вкрай рідко.
Лікування краснухи ґрунтується на симптоматичній терапії. Тобто необхідно забезпечення повного спокою хворій людині, зниження підвищеної температури. На жаль, противірусного препарату, що впливає на мікроорганізм, який викликає краснуху, поки немає. В якості профілактики цього та інших вірусних захворювань слід приймати фітопрепарати для профілактики імунодефіциту. Госпіталізації підлягають ті діти, які не можуть бути ізольовані від інших дітей або вагітних жінок. Також обов'язково госпіталізують тих малюків, у яких хвороба проходить важко або з'явилися ускладнення. Дитина, що контактувала з хворим на краснуху, не повинна відвідувати дитячий садок протягом двадцяти одного дня з моменту контакту.