Ви є тут

Індекс атерогенності та ризик розвитку атеросклерозу

Навіщо потрібно знати і як розрахувати коефіцієнт атерогенності?
 

Для оцінки ризику розвитку атеросклерозу недостатньо знати рівень загального холестерину в крові, необхідно знати, які види холестерину переважають. Коефіцієнт атерогенності говорить про співвідношення між «хорошим» і «поганим» видами холестерину.

Що таке «поганий» і «хороший» холестерин?

ЛПНЩ («поганий» холестерин).  У складі ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) холестерин довго циркулює в крові. Якщо він в результаті порушень вчасно не використовується органами і тканинами, то ЛПНЩ, що містять багато холестерину, починають відкладатися в стінках судин, що призводить до появи атеросклеротичних бляшок. Чим більше ЛПНЩ в крові, тим швидше розвивається атеросклеротичний процес.

 ЛПВЩ («хороший» холестерин).  У складі ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) холестерин видаляється зі стінок судин і ЛПНЩ. В подальшому ЛПВЩ утилізуються в печінці. ЛПВЩ виконують захисну функцію і перешкоджають розвитку атеросклерозу.

Атеросклероз — це хронічне захворювання артеріальних судин. Судини в організмі людини можна порівняти з магістральним трубопроводом, що має безліч розгалужень, за якими у всі тканини доставляються необхідні речовини для забезпечення життєдіяльності. Є кисень і харчування — організм живе. Як тільки в провідних шляхах відбувається хоч найменший збій — нормальне функціонування біологічної системи людини потрапляє під загрозу. Внаслідок цього процесу розвивається стенокардія, підвищується ризик виникнення інфаркту міокарда, інсульту.

Першим етапом профілактики даного процесу є діагностика, а визначення індексу (коефіцієнту) атерогенності – одним з основних її компонентів.

Коефіцієнт атерогенності (КА) розраховується дуже просто:
КА = (загальний холестерин - ЛПВЩ) / ЛПВЩ

КА ≤ 3 - норма. Якщо коефіцієнт атерогенності більше 3, значить, в крові багато «поганого» холестерину, і є загроза розвитку атеросклерозу.

Лікування

Знаючи про ризик, можна приступати до профілактики і лікування.
Лікування атеросклерозу проводиться в комплексі. Організм розглядається як єдина система. Атеросклероз може бути як причиною, так і наслідком серйозних порушень в організмі, і тільки комплексний підхід дозволяє виявити всі задіяні в патологічний процес структури. У лікувальному процесі застосовуються як медикаментозні методи впливу, так і ефективні фізіотерапевтичні процедури, наприклад, спрямована корекція функцій і властивостей крові за допомогою фотогематерапіі. Під час лікування людині необхідно усвідомити тягар можливих наслідків, відмовитися від способу життя, який привів до захворювання, і точно виконувати дані лікарем рекомендації не тільки протягом курсу лікування, а й у повсякденному житті.