Ви є тут

Цистит – як зберегти своє здоров’я

Цистит - запалення слизової оболонки сечового міхура. У більшості випадків цистит має інфекційну природу. Захворювання широко поширене, вражає представників слабкої та сильної статі, але частіше зустрічається у жінок в силу деяких анатомічних особливостей будови жіночого організму.

Характеризується прискореним (кожні 15-20 хвилин), різко болючим сечовипусканням малими порціями, іноді з домішками крові, субфебрильна температура тіла. Можливий перехід захворювання в хронічну форму. При сходженні інфекції може розвитися запальний процес в нирках, при спаданні – в уретрі.

Цистит буває двох типів: бактеріальний та неінфекційний.

Бактеріальний цистит може виникнути у жінок як ускладнення статевого акту, особливо часто це трапляється після перших статевих актів в житті жінки. Але навіть сексуально неактивні дівчата і жінки схильні до інфекцій нижніх сечових шляхів, тому що геніталії жінки часто бувають обсіменінні бактеріями, що викликають цистит.

До небактеріальних циститів відносяться:

  • Медикаментозний цистит. Деякі ліки, такі як циклофосфамід, хіміотерапевтичні препарати тощо, можуть викликати цистит, оскільки вони накопичуються в сечовому міхурі і дратують його стінку.
  • Радіаційний цистит. Радіаційне лікування тазової області може викликати запальні зміни в тканинах сечового міхура.
  • Цистит стороннього тіла. Тривале використання сечового катетера може збільшити ризик бактеріальних інфекцій та пошкодження тканин; обидва ці фактори можуть викликати цистит.
  • Хімічний цистит. Деякі люди можуть мати підвищену чутливість до хімічних речовин, що містяться в джакузі, жіночих гігієнічних спреях, сперміцидних гелях та інших речовинах. Місцеве хімічне подразнення, або алергічне запалення - викликає типові симптоми циститу.
  • Інтерстиціальний цистит. Причини цього хронічного запалення сечового міхура, званого також синдромом хворобливого сечового міхура, до сих пір неясні. Найчастіше зустрічається у жінок. Це захворювання буває важко виявити і вилікувати.
  • Цистит, викликаний іншими факторами. Іноді цистит може виникати як ускладнення інших захворювань, таких як цукровий діабет, камені в нирках, гіпертрофія простати або травма спинного мозку.

Діагностика циститу.

Крім розпитувань про симптоми та фізикальний огляд, лікар може рекомендувати певні аналізи й тести, такі як:

  • Загальний аналіз крові. Цей аналіз показує неспецифічні запальні зміни в білих клітинах крові, і може побічно вказувати на наявність і тяжкість інфекції сечових шляхів (ІМВП).
  • Загальний аналіз сечі. Тест використовується як скринінговий, і як діагностичний. Про ІМВП в цьому аналізі можуть говорити підвищені лейкоцити, еритроцити та нітрити.
  • Аналіз сечі на стерильність. При підозрі на інфекцію сечового міхура лікар може призначити аналіз сечі на стерильність, який покаже вид бактерій в сечі і їх кількість.
  • Цистоскопія. Під час цього дослідження лікар вводить цистоскоп - тонку трубку з підсвічуванням і відеокамерою, через сечовипускальний канал в сечовий міхур, і оглядає його зсередини для вивчення структурних аномалій і ознак запалення.

При використанні цистоскопа лікар може також взяти невеликий зразок тканини (біопсію) з підозрілого місця для лабораторного аналізу. Однак цистоскопія показана далеко не всім хворим з циститом, а тільки пацієнтам з рецидивуючим або небактеріальним циститом.

Стежте за своїм здоров’ям, і воно зробить Ваше життя щасливим! Будьте здорові!